Blagodejni učinki naravnih olj 2.del

RICINUSOVO OLJE

Rastlina ricinus ali kloščevec ima strupena semena a zdravilno olje, ki ga uporabljajo tako v zdravilne kot negovalne namene.

Barva je prozorna ali rahlo rumena, olje je lahko brez okusa ali pa ima blag okus. Osemdeset odstotkov olja sestavljajo trigliceridi, ki vsebujejo 12-hidroksi maščobno kislino, ki je vzrok, da je olje dragocena kemijska surovina. Vreti začne pri 313 °C in je presenetljivo polarno, kar dovoljuje kemijsko derivacijo, ki ni značilna za ostala olja iz semen.

Rastlina Ricinus (Ricinus communis)  prevladuje v tropskem in zmerno tropskem podnebju, izvira pa iz Vzhodne Afrike. Semena rastline vsebujejo ricin, ki je strupena snov, a ker pri izdelavi olja iz semen postane odpadek, olje tako ni strupeno, nasprotno, je dragoceno.

Seme rastline je strupeno, če ga zdrobimo in žvečimo. Že štiri semena zadostujejo za smrt človeka. Znaki zastrupitve se pojavijo od 18 do 24 ur po zaužitju. Prav tako je rastlina nevarna tudi za obiranje, saj so na njeni površini spojine, ki lahko povzročajo trajne poškodbe živčevja.

Ricinusovo olje odpravlja bolečine, zmanjša vnetja, izboljša delovanje jeter, imunskega sistema in prebave, pomaga pri hemoroidih, ječmenu in žolčnih kamnih. Prav tako pozitivno vpliva pri menstrualnih težavah, cistah na jajčnikih in maternici ter mišičnih poškodbah. Uporablja se ga tudi za izboljšanje umske sposobnosti, zmanjševal pa naj bi tudi tumor.

Ricinusovo olje dokazano pospešuje porod, vendar je njegova uporaba sporna. Raziskava je pokazala, da imajo ženske, ki uživajo olje v času nosečnosti, več verjetnosti, da bodo rodile v roku 24 ur, v primerjavi z ženskami, ki olja niso uživale. Vendar olje ne vpliva na čas poroda pri ženskah, ki so noseče več kot 40 tednov.

Nekateri ricinusovo olje uporabljajo pri blaženju multiple skleroze, cerebralne paralize, Parkinsonove bolezni in bolečin pri artritisu in revmi. Olje pomaga tudi pri težavah in poškodbah kože, kot so sončne opekline, odrgnine, bradavice, starostne pege, kronično srbenje in vneta koža.

Za ricinusovo olje, ki so ga v številne namene uporabljali že stari Egipčani. Zrna ricinusa so našli v grobnicah starih Egipčanov, ki so olje uporabljali kot zaščito pred draženjem kože, obrazno olje in stenj za svetilke. Danes se ricinusovo olje uporablja za številne namene.

V kolikor se ne morete znebiti glivične okužbe kože in nohtov, preprost nasvet…Poškodovano kožo za 10–15 minut pomočite v grenko sol (ang. Epsom salt), ki bo omehčala in razkužila poškodovano mesto. Nato nanj namažite ricinusovo olje, ki pospeši proces zdravljenja.

V kozmetičnih izdelkih in naravni kozmetiki ricinusovo olje najdemo po imenu ‘Ricinus Communis Seed Oil’ oz. ‘Castor oil’. Zaradi svoje (dovolj) nizke molekularne mase olje prodre globoko v kožo. Primerno je za vse tipe kože. Uporablja se proti strijam in prvim znakom staranja. Dodaja se ga v odstranjevalce lakov, večinoma pa se ga uporablja pri poškodovanih laseh ter okrepitvi obrvi in trepalnic. Nekateri si olje mažejo na trepalnice, kar naj bi pospešilo rast.

Ricinusovo olje pospeši tudi rast las, preprečuje tanjšanje in suho lasišče.
S prsti nanesite olje na konice in lasišče ter pazite, da olje ne gre v preostale lase, saj ga bo težko sprati. Nato lase pokrijte s plastično kapo in jih zavijte v brisačo. Olje naj bo na vaših laseh od 15 do 20 minut ali čez noč. Operite lase s šamponom. Postopek ponovite enkrat na teden 6–8 tednov.

Nevarnost pri obiranju

Semena ricinusa vsebujejo ricin, ki je toksičen protein in ostane kot odpadek pri izdelavi olja, zato samo ricinusovo olje ni strupeno. Vendar je ricin vzrok za nevarnost pri obiranju semen. Na površini rastline so spojine, ki lahko povzročajo trajne poškodbe živčevja. V Indiji, Braziliji in na Kitajskem pobiralci trpijo za škodljivimi stranskimi učinki njihovega dela. Toksičnost je spodbudila iskanje alternativnih načinov, ki bi omogočili varnejšo obiranje rastline. Nekateri raziskovalci iščejo rešitev v genetski spremembi rastline – z namenom, da ne bi več proizvajala strupene snovi.

Seme rastline je strupeno samo, če ga zdrobimo ali žvečimo. Že štiri semena lahko ubijejo človeka. Znaki zastrupitve se pojavijo približno 18–24 ur po zaužitju. Ocenjeno je bilo, da je gram ricina 6000-krat bolj smrtonosen kot gram cianida in 12.000-krat bolj smrtonosen od strupa klopotače. Ricin povzroči lepljenje in razčlenitev rdečih krvničk, krvavitve v prebavnem traktu, poškodbe jeter in ledvic. Zaradi visoke strupenosti se ga v obliki injekcije uporablja za izvajanje atentatov.

 

 

ARGANOVO OLJE

Arganovo olje se pridobiva iz dragocenih arganovih dreves (Argania Spinosa), ki rastejo le na jugozahodu Maroka, med mesti Essaouria, Taroudant in Tiznit v Maroku. Drevesa so resnično nekaj posebnega, saj lahko, tudi ko enkrat odmrejo, čez 7 let ponovno oživijo.

Arganova drevesa igrajo tudi pomembno ekološko vlogo, saj preprečujejo širjenje puščave, ker ohranjajo rodovitnost prsti, ki je bistvenega pomena za lokalno kmetijstvo.

Za izdelavo arganovega olja se uporabljajo jedra plodov, ki so zelo podobna olivam. Plodovi arganovih dreves se obirajo med junijem in avgustom. Ko so sadeži nabrani, ročno trejo oreščke, nato pa odstranijo semena. Iz praženih jedrc se pridobiva jedilno olje, iz nepraženih pa kozmetično olje. Za en liter olja je potrebnih okoli šestnajst ur ročnega dela in okrog 40 kg sadežev, opravljajo ga pa tradicionalno pretežno ženske.

Arganovo olje vsebuje ogromno vitamina E, bogato pa je tudi z maščobnimi kislinami omega-3 in omega-9, ki so ključne za zaščito kože. Vitamin E (tocopherol) je močan antioksidant, ki deluje proti prostim radikalom, Omega 6 ohranja prožnost kože, Omega 9 pa pomaga pri zaščitni funkciji povrhnjice, saj jo ohranja vlažno. Arganovo olje vsebuje tudi polifenol, ki ima podobne značilnosti kot antioksidanti.

V Maroku je uporaba arganovega olje tradicionalno, tako v prehrani, kakor tudi v negovalne namene. Še posebej pogosto po njem posegajo pri težavah kože in ohranitev mladostnega videza.

V kozmetiki je arganovo olje odličen dodatek v izdelkih, ki zavirajo staranje kože, v izdelkih za suho kožo, nego obnohtne kožice, zdravljenje aken ter v izdelkih za nego las.

Za nego obraza in telesa, ga vsakodnevno vmasirajte v kožo. Lahko vam pomaga pri preprečevanju strij, saj izboljšuje elastičnost kože. Vitamin A in vitamin E pomagata pomladiti kožo in jo ohranjata hidrirano, zaradi česar je manj možnosti za nastanek strij. Če pa že imate strije, začnite z masažo mešanice arganovega olja in rjavega sladkorja na prizadetih območjih, preden se odpravite pod tuš. Dobro sperite in uporabite olje tudi po tuširanju. Analize so pokazale, da arganovo olje vsebuje fitosterole, ki so še posebej učinkoviti pri blaženju brazgotin in zdravljenju problematične kože. Zaradi teh lastnosti je kot nalašč za nego kože, poškodovane zaradi aken.

Arganovo olje se uporablja za izboljšanje kvalitete vseh vrst kože. Uporabljate ga tako, da z nežno s krožnimi gibi nanesete olje na obraz. Čeprav olje ni zelo mastno, je bolje, da ga nanašate zvečer pred spanjem. Pri problematični, aknasti, srbeči, kuperozni koži, luskavici in raznih alergijah, kožo  najprej očistite z naravnim milom in šele nato nanesite olje.

Arganovo olje kožo omehča in navlaži, spodbuja pa tudi obnovo njenih celic. Poleg lepotnih ima arganovo olje tudi številne druge blagodejne učinke. Aktivira kisik v celicah, izboljšuje možganske zmogljivosti in pozitivno deluje na jetra in prebavo. Visoka vsebnost linolenske kisline pomaga pri uravnavanju holesterola v krvi. Raziskave so pokazale, da 16 g (2 veliki žlici) arganovega olja zagotavlja celodnevno potrebo po esencialni linolenski kislini.

Arganovo olje toplo priporočam za nego suhih las. Enako kot na obrazu, tudi tu nanesite olje na lase pred spanjem ali vsaj dve  uri pred pranjem. Pustite ga da deluje čez noč, zjutraj pa temeljito operite z blagim šamponom. Lahko ga pa dodate rastlinskim negovalnim oblogam.

Arganovo olje ugodno deluje na nohte, je pa tudi odličen pripomoček za odstranjevanje debele kože na podplatih.  Pripravite mešanico olja in limoninega soka v enakem razmerju in potopite nohte v mešanico. Le ti  se bodo nehali lomiti.

 

 

SEZAMOVO OLJE

Ali ste vedeli, da sezamovo olje nudi blago zaščito pred soncem? Poleg tega, da mehča, nahrani in pomirja kožo, jo zaščiti z nizkim faktorjem, ki ustreza približno ZF 4.

Idealno je za nego mastne kože, saj uravnava nastajanje sebuma in se hitro vpije, brez mastnega občutka.

Sezamovo olje je vsestransko uporabno in izjemno blagodejno. V tradicionalnem indijskem zdravilstvu ga uporabljajo kot blagodejno masažno olje.

Sezamovo olje je zelo podobno oljčnemu, vendar bolj stabilno zaradi številnih antioksidantov v njem. Stiskajo ga iz indijskega sezama , enoletne zelnate rastline s cvetovi belih do rdečih barv. Zanjo so značilna semena v velikosti dveh milimetrov, ki vsebujejo veliko maščob, beljakovin in ogljikovih hidratov.

Sezamovo olje je zelo bogato z aminokislinami ter različnimi vitamini (A, B, E) in minerali (magnezij, kalcij, fosfor). Najkakovostnejše je hladno stiskano.

V ljudskem zdravilstvu se uporablja za preprečevanje ali lajšanje različnih vrst tegob, kot so migrena, osteoporoza, nespečnost, visok krvni tlak, bolečine v sklepih, aknasto kožo, prhljaj, menstrualne težave, astma, bronhitis, slabokrvnost, prebavne težave in črevesni zajedavci.

Sezamovo olje pa je zaradi dobrega okusa zelo cenjeno tudi v kulinariki.

Olje je v kozmetični industriji pogosta sestavina šamponov in olj za lase, sredstev proti prhljaju, zaščitnih sončnih krem, mil, regeneratorjev, saj  antioksidanti in vitamin E varujejo celice in upočasnjujejo proces staranja. Lecitin naredi mehkejšo kožo in lase ter pospešuje obnavljanje.

Poleg tega ima antibakterijski, proti glivični, proti virusni in proti vnetni učinek, zato dobro dene tudi aknasti koži. Sezamovo olje lahko čez noč pustite delovati na koži ali se z njim očistite pred spanjem.

Nadvse je primerno za suhe lase ali konice, vtrite ga v lase in po vsaj eni ali več  delovanja izperite s šamponom.

Uporabite ga lahko tudi za mehčanje kože na stopalih. Eno uro preden se odpravite pod tuš, z njim namažite stopala in si obujte nogavice.

 

KONOPLJINO OLJE

Ko govor nanese na konopljo, zagotovo prav vsak prvo pomisli na THC, drogo ali opojno substanco. Vendar pa so konoplja in njeni proizvodi kljub vsemu v večini primerov in v zmernih količinah zelo koristni za naše telo in organizem. Konoplja ali znanstveno ime Cannabis Sativa je rastlina visoka od pol metra vse do 6 metrov.

Hladno stiskano olje konoplje ima uravnoteženo razmerje omega -3 in omega -6 maščobnih kislin. Poleg tega, pozitivno vpliva na kožo, saj zagotavlja elastičnost in mehkobo kože, prestrukturira celično membrano, učinkovito ščiti pred izgubo vlage, se hitro vpije zato je odlično masažno olje, se ne lepi, deluje regenerativno in z anti-age sestavinami gladi kožo

Konopljino olje pozitivno učinkuje pri preprečevanju številnih bolezni med katerimi je tudi rak. Zaradi svoje sestave pozitivno vpliva na lajšanje neprijetnih učinkov predmenstrualnega sindroma, na preprečevanje bolezni srca in ožilja, kot tudi na odpravljanje težav in bolečin, ki se pojavljajo zaradi rakavih obolenj, shizofrenije ali multiple skleroze.

Velja za zelo hranilno olje, saj vsebuje esencialne maščobne kisline (EFA), ki so podobne maščobnim kislinam, ki jih naše telo nujno potrebuje. EFA telo ne more proizvesti samo, ampak jih dobi skozi prehrano. Esencialne maščobne kisline se v telesu ne skladiščijo ali porabijo za energijo kot druge maščobe. Konopljino olje pa ne smemo mešati s hašiševim oljem, ki vsebuje THC (psihoaktivna snov).

Konoplja obsega tri podvrste in sicer cannabis sativa (drugače znana kot navadna konoplja), cannabis indica (znana kot indijska konoplja) in cannabis ruderalis. Najbolj značilne snovi, ki se nahajajo v konoplji in imajo vpliv na naše telo so kanabinoidi. Te substance namreč v človeškem telesu uravnavajo krvni pritisk.

Konoplja izvira iz Azije in je znana kot ena prvih psihotropnih drog, katero so uporabljali in gojili že celo pred samim razvojem pisave. Sprva so jo pričeli gojiti in uporabljati na Kitajskem, zaradi kvalitetnih vlaken za izdelavo vrvi in tekstila, semen ter uporabe v medicini, pa so jo kmalu zatem pričeli gojiti tudi v Indiji. Konoplja dokazano deluje kot odličen analgetik , proti bruhanju, proti krčem ter vzpodbuja apetit in sprošča mišičevje.

Olje vsebuje približno 80 % esencialnih maščobnih kislin. Od tega 55 % linolne kisline ali omega 6, 22 % alfa linolenske kisline ali omega 3 ter 1-4% gama linolenske kisline, ki je pomembna za imunsko odpornost in zdravljenje kožnih bolezni.

Omega 3 in omega 6 maščobne kisline je moč najti tudi v drugih živilih, vendar ima konopljino olje pomembno prednost, razmerje nenasičenih maščobnih kislin je 3 : 1 (omega 6 : omega 3), medtem ko imajo druga rastlinska olja za človeka (ki ima razmerje 4 : 1), neugodno razmerje 30 : 1. Torej se najbolj približa razmerju človeka. Razmerje 3 : 1 priporoča tudi Svetovna zdravstvena organizacija.

Poleg tega ima to olje nizko vsebnost nasičenih maščobnih kislin. Strokovnjaki so prepričani, da z uživanjem esencialnih maščobnih kislin izboljšamo odpornost telesa, delovanje možganov in pozitivno prispevamo k vitalnosti kože.

Konopljino olje je mogoče uporabljati v različne  namene. Olje namreč med ostalim vsebuje tudi gamalinolensko kislino, ki krepi imunsko odpornost. Kislina poveča tvorbo prostagladinov in tako pospešuje blaženje vnetja. Od vseh jedilnih olj, je konopljino olje edino, ki vsebuje omenjeno kislino. Uporaba konopljinega olja zato uspešno nadoknadi kapsule, kar je tudi cenovno ugodneje. Gamalinolenska kislina je pomembna in učinkovita za človeški organizem, ker ugodno učinkuje v boju z nervodermitisom, pri predmenstrualnem sindromu, diabetični nevropatiji in revmatičnem artritisu.

Zaradi visoke vsebnosti omega 3 kislin, je konopljino olje tudi učinkovito sredstvo za redčenje krvi, saj ovira lepljenje trombocitov in s tem preprečuje nastajanje krvnih strdkov. Kronično vnetje pomeni pri človeku šibek imunski sistem, zato se pri kroničnem vnetju mehurja, luskavici, ulceroznem kolitisu in ostalih kroničnih vnetjih črevesja ter pri motnjah gibanja in okvarah sklepov, priporoča uporaba konopljinega olja

 Konopljino olje se priporoča pri lajšanju težav suhe, razpokane in luskaste kože. Vzrok suhe kože je lahko v pomanjkanju esencialnih maščobnih kislin. Te lahko nadomestimo s kozmetičnimi izdelki, ki vsebujejo omega 6 maščobe. Gama linolenska kislina v olju pa je osnovnega pomena pri zaščiti in preprečevanju izgube vode v koži. Pospešuje regeneracijo na celični ravni, katera se s starostjo upočasni.  Olje tako pripomore k izboljšanju stanj, kot so luskavica, dermatitis, kožne brazgotine in izsušena koža.

Konopljino olje je t.r. edinstveno med jedilnimi olji. Uživamo ga hladnega oziroma z njim načeloma ne kuhamo. Najvišja temperatura, do katere ga je dovoljeno segrevati je 150 °C, čeprav se že pri tej temperaturi izniči večina njegovih koristnih snovi. Tudi pri nižjih temperaturah, na katere sicer konopljino olje lahko segrevamo, so koristne snovi dokaj nestabilne. Uživamo ga torej takšnega kot je. Ima izrazit,  prijeten oreškast okus in ga lahko v kuhinji uporabljamo za razne hladne jedi,  lahko pa le oplemenitimo že končane jedi

Informacije o tem, kolikšna je priporočena dnevna količina olja na dan, se razlikujejo. Nekateri viri navajajo, da potreben delež linolne kisline in alfa linolenske kisline dobite že z eno žlico olja na dan. Spet drugi priporočajo od 2 do 4 žličke (do 50 ml) olja na dan. V primeru terapije s konopljinim oljem se količina lahko poviša do 150 ml dnevno. Uživanje povišane doze konopljinega olja pa naj traja točno 7 dni. Nato količino spustite do normalne dnevne količine, torej 2–4 žličke dnevno.

Če ne želite zaužiti surovega olja, si lahko pomagate na tak način, da zmešate 1 žličko konopljinega olja, pol skodelice navadnega jogurta in pol skodelice vode. Mešanico hranite v hladilniku in zaužijte od 1x do 2x dnevno.

Ker je konopljino olje je občutljivo na svetlobo, toploto in zrak, zato ga dobro zaprtega shranjujte v hladnem, temnem prostoru, najbolje v hladilniku.  V primeru, da želite olje ohraniti dlje časa, ga zmrznite. Olje bo zmrznjeno ohranilo vse svoje lastnosti, do enega leta.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja